Bemutatkozás

Rólunk

A Kunvin és a Kunvitis Kft. 1991-ben alapított cég, mely a Kunságra utaló nevével elkötelezett a minőségi borok előállítása iránt.
Kéleshalmi pincészetünkben a szőlő feldolgozása és erjesztése történik, míg a jánoshalmi üzemünkben a borok tárolása, palackozása és értékesítése zajlik. Szakértelmünk és elkötelezettségünk eredményeként kíméletes technológiákat alkalmazunk a fehérborok készítése során, beleértve a pneumatikus préselést és a hűtött erjesztést.
A reduktív technológia révén felfedeztük a fehér szőlőfajták új íz- és illatvilágát. Termékpalettánkon megtalálhatók a késői szüretelésű desszertborok és a hosszan héjon erjesztett, tölgyfahordóban érlelt vörösborok is.


Kéleshalom_kunvin

Kunvin

Történetünk

Jánoshalma, Duna-Tisza között, Kunsági borvidék Bácskai körzetében található. Őseink eredetileg szántóföldi gazdálkodással foglalkoztak, de a homokos talaj miatt nem voltak nagyon lelkesek a szőlőültetéshez. 1751-ben azonban egy helyi rendelet kötelezte őket, hogy ültessenek szőlőt és gyümölcsfákat. Kiderült, hogy a szőlő- és gyümölcstermesztés a legjobb módja a futóhomok megtartásának. Az 1875-ben fellépő filoxéravész nagy hatással volt a szőlőtelepítésre. A hegyvidéki szőlők elpusztultak, de a homoki szőlők értékesebbek lettek, mivel ellenállóak voltak a filoxérának. Jánoshalmán először a szőlő, majd a gyümölcsösök teremtettek mezőgazdasági kultúrát. 

A város hírnevét jelzi, hogy a Kossuth Rádió a II. világháború előtt a jánoshalmi gyümölcspiac árait is bemondta. A szőlő- és gyümölcstermesztés köztes módon zajlott, a szőlők közé gyümölcsfákat is ültettek. A zsidó lakosságnak köszönhetően 22 gyümölcskereskedés volt, amelyek termékei eljutottak a budapesti, bécsi és müncheni piacokra is. A felvevőpiac további telepítése ösztönözte a lakosságot, és ez az 50-es évekig folytatódott. Még 1961-ben is jelentős területen termesztettek szőlőt és gyümölcsöt. A fehérborok között az Ezerjó, Fehér Szlanka, Magyarádi és Kövidinka voltak jelentősek, míg a vörösborok közül a Kadarka. Az éves bortermelés elérte az 50 000 hektolitert, amit több mint 20 helyi borkereskedő értékesített. Sajnos a szövetkezetesítés következtében a szőlőültetvények területe az 21. század elejére néhány 100 hektárra csökkent, és a kivágások támogatása miatt továbbra is folyamatosan csökken.

Szőlészet

Vállalkozásunk megalakulása óta – 20 éve – foglalkozik szőlőtermesztéssel, jelenleg több mint 270 hektáron termesztünk 13 fajta borszőlőt. Szőlőtábláink hét település határában fekszenek.

Ültetvényeink életkora és művelésmódja rendkívül változatos, megtalálhatók az 1975 és 1989 között telepített szövetkezeti és szakcsoportos szőlők, és az elmúlt tíz évben létesült saját telepítésű korszerű ültetvények. Az új ültetvények kialakításánál már figyelembe tudtuk venni a helyi talaj és klimatikus adottságokat és ehhez választottuk a perspektivikus fajtákat. A térség napfényes óráinak száma jóval meghaladja az országos átlagot, a löszös, barna lepelhomokkal borított humuszos altalaj, valamint a korszerű agrotechnikai módszerek alkalmazásával megfelelő alapot tudunk teremteni a könnyű fehérborok, légies rosék és a gyümölcsös vörösborok előállításához. A művelésmódok közül a legjellemzőbb a 3,5×1,2 méteres térállású egyesfüggöny és a 3×1 méteres ernyőművelés.

A szőlő metszését és legtöbb ápolási munkáit kézzel végezzük, fontosnak tartjuk a rendszeres zöldmunkát, a szellős lombozatot, ami kedvezően hat a szőlő minőségére és hatékonyabbá teszi a növényvédelmet.  A növényvédelemben nagy gondot fordítunk a környezettudatos gazdálkodásra, 2004 óta részt veszünk az agrár- környezetgazdálkodási programban, előrejelzésre alapozott növényvédelmet és talajvizsgálatra alapozott tápanyag utánpótlást alkalmazunk. Ültetvényeink jelentős része ki van téve a téli fagyoknak, ami ellen bakhátas takarással próbálunk védekezni, ez a talajművelés nagymértékben hozzájárul a sorok lazításhoz és gyommentesen tartásához. A szüretet az elmúlt években sikerült nagymértékben gépesíteni. Saját szüretelőkombájnnal van lehetőségünk dolgozni, így a betakarítás nagyon jól ütemezhető és minden fajtát a rá jellemző, optimális érettségi időben tudunk szüretelni. A minőségi szőlőfajtákat műanyag ládába, kézzel szüreteljük, ami nagyon fontos a kiváló OEM borok készítéséhez.

Fajtaválasztékunk bővítése érdekében a 2011-2012-es borpiaci évben 3,5 hektár Olaszrizlinget, 3,5 hektár Muscat Ottonelt, 1,5 hektár Irsai Olivért és 1 hektár Kékfrankost tervezünk telepíteni. 

Kéleshalom

Ezerjó – 31 ha
Zalagyöngye – 11 ha
Rajnai Rizling – 9 ha
Cserszegi Fűszeres – 4,5 ha
Kunleány – 22 ha
Bianca – 11,5 ha
Kékfrankos – 41 ha
Cabernet Sauvignon – 10 ha
Zweigelt – 8,5 ha

Jánoshalma

Ezerfürtű – 4,5 ha
Ottonel Muskotály – 5,5 ha
Cserszegi Fűszeres – 2,5 ha
Sauvignon Blanc – 4 ha
Cabernet Sauvignon – 5 ha

Kunfehértó

Ottonel Muskotály – 3,5 ha
Zalagyöngye – 5,5 ha
Kunleány – 4,5 ha
Rajnai Rizling – 12 ha
Chasselas – 11,5 ha

Mélykút

Kunleány – 25 ha
Rajnai Rizling – 16,5 ha
Chasselas – 12,5 ha
Cserszegi Fűszeres – 2,5 ha

Borászat

Boraink

A kéleshalmi pincénkben lévő szőlőfeldolgozó modernizálásának köszönhetően a tartályok teljes egészében frissítést kaptak. Új szőlőfogadó és feldolgozó rendszert építettek be. A szőlő préselését hatékony pneumatikus (Diemme) sajtók végzik. A hűthető kóracél erjesztőtér jelentősen megnőtt (12 000 hektoliter), valamint a hűtőkapacitás is. A mustok tisztítását flotációs eljárással végezzük. 

Célunk a gyors és irányítható szőlőfeldolgozás és erjesztés.

A tisztított fehér és rosé mustot fajélesztővel oltva 14-18°C-on erjesztjük. A gyümölcsös vörösborok erjesztése 20-22°C-on történik, míg a testesebb, magasabb cukortartalmú vörösborokat hosszabb ideig héjon áztatjuk, körülbelül 25°C hőmérsékleten. Ha megfelelő évjárat van, különleges minőségű desszertborok is készülhetnek késői szüretelésű (töppedt vagy fagyott) fehér szőlőből oxidatív technológiával.

A borok tárolása és kezelése rozsdamentes acél tartályokban és hagyományos hordókban történik. Kivételt képeznek a magas alkoholtartalmú, gazdag kivonatú fehér és vörösborok, melyeket fahordókban érlelünk.

Az elkészült borok minősítés után palackozva kerülnek a kereskedelmi forgalomba.

Kapcsolódó vendéglátó egységek

Bemutatása

Brkóstolók

Ádám bor- és kávéház

Várunk mindenkit sok szeretettel az Ádám Kávézóban, Budapest VI. kerületében, 10 percre a Hősök terétől és a Városligettől.
Hozzánk betérhetsz bármikor, bárkivel, bármiért, legyen szó kisebb baráti összejövetelről, meccsnézésről, szülinapról, legény vagy leánybúcsúról, zárt körű party szervezéséről, vagy, ha csak egy jót beszélgetnél egy kávé, vagy ital mellett a barátaiddal, ismerőseiddel, akár négylábú kedvenceddel is.
Mi biztosítjuk Neked hozzá a helyszínt, a finom italokat és ételeket, jó árakat, a kedves és profi kiszolgálást.
Fizethetsz nálunk készpénzzel és kártyával is.
Gyere és légy a vendégünk!
Ádám &Tomi



Ádám bor- és kávéház
Előző
Következő